La participació en les eleccions andaluses d'aquest diumenge 17 de maig se situa en el [XX,XX%] a les 11.30 hores, segons el primer avanç ofert per la Junta d'Andalusia. La dada suposa [una pujada / una baixada / una xifra molt similar] respecte a les eleccions autonòmiques del 2022, quan a aquesta mateixa hora havia votat el 15,44% del cens, amb 985.053 electors.
Aquest primer avanç és el primer termòmetre real de la jornada electoral. Fins ara, la campanya havia estat marcada per les enquestes publicades abans del veto legal, però des d'aquest diumenge ja no parlen els sondejos: parla la participació. I en unes eleccions on la majoria absoluta està fixada en 55 escons, qualsevol canvi en la mobilització pot alterar el repartiment final del Parlament andalús.
La dada de les 11.30 hores encara s'ha de llegir amb cautela. És una fotografia molt primerenca, condicionada per l'hora d'obertura de col·legis, el vot de primera hora i els hàbits de cada província. Però sí que permet detectar si la jornada arrenca amb més pols que el 2022 o si, per contra, es manté la tendència de baixa mobilització que va marcar les últimes autonòmiques.
La participació a les 11.30 a Andalusia: comparació amb el 2022
En les eleccions andaluses del 2022, el primer avanç de participació va deixar una dada del 15,44% a les 11.30 hores. Aquest percentatge equivalia a 985.053 votants. Aquest diumenge, la dada del 2026 se situa en el [XX,XX%], la qual cosa suposa [X punts més / X punts menys] que fa quatre anys.
La comparació és important perquè el 2022 va ser una jornada de participació baixa en termes històrics, amb una abstenció elevada i una majoria absoluta clara per al PP de Juanma Moreno. Si aquest diumenge la participació creix, caldrà analitzar on ho fa: si en grans ciutats, en províncies tradicionalment socialistes o en zones on l'esquerra necessita mobilitzar vot. Si cau, la lectura inicial pot afavorir els electorats més fidels i estructurats.
En una elecció autonòmica celebrada en solitari, sense generals ni municipals que arrosseguin votants, la participació és un dels factors més sensibles. No només mesura quanta gent acudeix a votar; també ajuda a interpretar quins blocs estan més activats.
Dada per províncies: on arrenca més fort la jornada
En 2022, el primer avanç de participació a les 11.30 hores va deixar diferències clares entre províncies. Còrdova va ser la província amb major participació inicial, amb un 17,35%, seguida de Jaén, amb un 16,97%, i Granada, amb un 16,82%. A l'extrem contrari, Huelva va marcar la dada més baixa, amb un 12,22%, i Cadis es va situar en el 13,56%.
Per al 2026, les dades provincials del primer avanç són aquestes:
Almeria: [XX,XX%] enfront del 16,10% de 2022.
Cadis: [XX,XX%] enfront del 13,56% de 2022.
Còrdova: [XX,XX%] enfront del 17,35% de 2022.
Granada: [XX,XX%] enfront del 16,82% de 2022.
Huelva: [XX,XX%] enfront del 12,22% de 2022.
Jaén: [XX,XX%] enfront del 16,97% de 2022.
Màlaga: [XX,XX%] enfront del 15,62% de 2022.
Sevilla: [XX,XX%] enfront del 15,08% de 2022.
Per què aquesta primera dada importa tant
L'avanç de les 11.30 hores importa perquè arriba abans que els partits puguin interpretar el clima de la jornada amb dades sòlides. És el primer senyal objectiu sobre si els electors estan acudint a les urnes amb més intensitat que en 2022 o si la jornada avança amb menor mobilització.
Per al PP, una participació continguda pot ajudar a mantenir l'avantatge d'un electorat molt fidelitzat, encara que també existeix el risc d'excés de confiança si part dels seus votants dóna per feta la victòria. Per al PSOE, una participació més alta pot ser una condició necessària per intentar millorar el seu resultat de 2022, especialment si procedeix de zones urbanes i territoris on el vot progressista es va abstenir en les últimes autonòmiques.
Vox també mirarà la dada amb atenció. El seu objectiu no és només créixer, sinó impedir que Moreno assoleixi la majoria absoluta. I a l'esquerra del PSOE, Per Andalusía i Adelante Andalucía necessiten transformar vot en escons a províncies concretes, on uns pocs milers de vots poden marcar la diferència.
El següent dada clau arribarà a les 14.00 hores
La Junta oferirà un segon avanç de participació a les 14.00 hores i un tercer a les 18.00 hores, abans del tancament de col·legis previst per a les 20.00 hores. La dada de migdia serà més sòlida que la de les 11.30, però la de les 18.00 sol ser la més rellevant per anticipar el nivell final de mobilització.
El 2022, la participació a les 14.00 hores va ser del 34,24%, amb 2.184.517 votants. A les 18.00 hores es va situar en el 44,51%, amb 2.839.451 electors. Aquestes seran les dues següents referències per mesurar si aquest 17M es comporta com una jornada de continuïtat o si hi ha un canvi real de mobilització. Convé recordar que els anteriors comicis van ser gairebé a l'estiu -un 19 de juny- enfront d'aquest 17 de maig, més inclòs dins de la normalitat habitual dels andalusos.
El tancament d'urnes arribarà a les 20.00 hores. A partir d'aquell moment començarà l'escrutini provisional i l'atenció es desplaçarà al repartiment d'escons, especialment als últims diputats de províncies com Cadis, Còrdova, Màlaga, Granada i Sevilla.
Un primer senyal abans de la nit electoral
La dada de les 11.30 hores no decideix unes eleccions, però sí que marca el to de la jornada. A Andalusia, on la majoria absoluta es juga en 55 escons i les últimes restes provincials poden moure el resultat final, la participació no és una dada secundària: és una de les primeres peces del trencaclosques.
Aquest diumenge es vota molt més que una victòria. Es vota si Moreno pot governar sol, si Montero aconsegueix mobilitzar el PSOE, si Vox es converteix en clau i si l'esquerra alternativa aconsegueix créixer on necessita. La participació és la primera pista. L'escrutini donarà la resposta.