SocioMétricak El Españolentzat egindako inkesta berriak PSOE 104 diputaturen inguruan kokatzen du, aste bat lehenago baino bi gutxiago, eta PP eta Voxen arteko gehiengo bateratua 205en mantentzen du. PP lehen indar gisa jarraituko du 141 eserlekuarekin, aurreko ikerketarekin alderatuta bi galdu arren. Voxek bi horiek irabazten ditu estatuko balantzean eta 64ra iristen da.
Eskuineko baturak ez du handitzen: 176 beharrezkoak diren gehiengo absolututik 29 diputatu gorago mantentzen da. UPNko ordezkariarekin 206ra iritsiko litzateke. Aldaketa bloke barruan gertatzen da eta PSOE eta Sumar-en atzerakadan, diputatu bat galduz.
Inkesta urriaren 11n argitaratu zen eta elkarrizketak urriaren 10 eta 11n egin ziren.
Aurreko SocioMétricaren aurrean: PP eta PSOE atzera egiten dute
Konparatzeko erreferentzia urriaren 4an argitaratutako inkesta da. Orduan, SocioMétricak PPri 143 diputatu, PSOEri 106, Voxi 62 eta Sumar edo Frente Ampliori sei esleitzen zizkion. Orain 141, 104, 64 eta bost esleitzen dizkie, hurrenez hurren. Podemos bere bi ordezkariak mantentzen ditu.
PP %33,4tik %32,6ra jaitsi da, zortzi hamarren galera. PSOE %26,5etik %26,2ra atzera egiten du, Voxek %18,1etik %18,8ra aurrera egiten duen bitartean. Sumar %5,3tik %4,9ra pasatzen da.
Popularren eta sozialisten arteko distantzia 6,9tik 6,4 puntura estutzen da PPren ehunekoan gehiago erortzen delako. Hala ere, abokatu parlamentarioa 37 diputatuetan mantentzen da: biak bi galdu dituzte.
PP eta Voxen boto bateratuak ia estable mantentzen dira: %51,5etik %51,4ra pasatzen da. Inkestak Abascalen pisu handiagoa islatzen du baturan, ez bere gehiengoaren hedapena.
23Jren aurrean: Voxek eskuinaren 35 eserleku gehigarrietatik 31 ekartzen ditu
2023ko uztailaren hauteskundeekin konparatzeak eskala aldatzen du. PP 137tik 141 diputatura pasatuko litzateke, lau gehiago. Vox 33tik 64ra igoko litzateke, 31 irabaziz.
Elkarrekin 170etik 205 eserlekuetara aurrera egingo lukete. 35 ordezkari gehigarrietatik, ia bederatzi hamarretik Voxen hazkundeari dagokio. PP lidergoa mantenduko luke, baina Abascalek pisu handiagoa izango luke Gobernua osatzeko negoziazio posible batean.
PSOE kontrako ibilbidea jarraituko luke: 121etik 104 diputatura, 17 galera. Ehunekoan, %31,7tik %26,2ra pasatuko litzateke, 5,5 puntu gutxiago.
Sumar beste diputatu bat galdu du eta Podemos bi mantentzen ditu
Sumar bost ordezkari izango lituzke eta Podemos bi mantenduko lituzke. PSOE, Sumar eta Podemos etiketek 111 diputatu baturatuko lituzkete, aurreko inkestako 114ren aurrean.
Hori ez da barne hartzen guztiak indarrak inbestidura bat laguntzeko aukera izan ditzaketenak. Ez da alderatu behar 2023ko Sumarreko 31 diputatuekin egokitzapenik gabe: hautagaitza hura Podemos eta Compromís barne hartzen zuen, eta grafiko berriak hiru eserleku bereizi ematen dizkio.
Hautagaitzen aldaketak behartzen du siglen bilakaera batetik 23Jko espazioaren multzoaren bilakaera bereiztea.
Gehiengo egonkorra, Voxen pisu handiagoarekin
Emaitzak PP lehen, PSOE bigarren eta Vox hiru alderdi handien artean aurreko SocioMétrica-rekin alderatuta hobetzen den bakarra uzten du. Eskuinekoak bere gehiengo potentziala mantentzen du eta PSOEak parlamentuan lurraldea galtzen du.
Hori ez da ondorioztatzen uzten protesta bat, greba deialdi bat edo kanpaina erabaki bat mugimendua eragin duenik.
PSOE-k bi diputatu galdu ditu eta Vox-ek bi irabazi ditu
PP-k ere bi eserleku atzera egiten ditu. PP–Vox-en batura 205ean mantentzen da.
Irristatu guztiak ikusteko →| Partidoa edo taldea | 2023ko 23J | 2026ko urriaren 4a | 2026ko urriaren 11 | Aurrekoaren aldean | 23J-ren aurrean |
|---|---|---|---|---|---|
| PP | 137 | 143 | 141 | −2 | +4 |
| PSOE | 121 | 106 | 104 | −2 | −17 |
| Vox | 33 | 62 | 64 | +2 | +31 |
| Sumar / Frente Amplio | 312023ko Koalizioa | 6 | 5 | −1 | Konposizio desberdina |
| Podemos | Sumar-en integratua | 2 | 2 | 0 | Ez da bereizita konparagarria |
| PP + Vox | 170 | 205 | 205 | 0 | +35 |
Iturria: SocioMétrica / El Español, 2026ko urriaren 4ko eta 11ko argitalpenak, eta 23J-ko emaitza definitiboak. Gehiengo absolutua: 176 diputatu.
Sumar-ek Podemos eta Compromís barne hartzen zituen 2023an. Grafiko berriak Compromís bereizita aurkezten du, hiru eserleku dituelarik; horregatik, ez da eskaintzen koalizio horretako 31 diputatuen eta gaur egungo Sumar siglen arteko aldea. PP + Vox lerroa subtotal bat da.
Vox-ek zazpi hamarren irabazi ditu; PP-k zortzi jaitsi ditu
Popularren abantaila PSOE-ren gainean 6,9tik 6,4 puntura murrizten da.
Irristatu guztiak ikusteko →| Partidoa edo taldea | 2026ko urriaren 4a | 2026ko urriaren 11 | Aldaketa puntutan |
|---|---|---|---|
| PP | 33,4% | 32,6% | −0,8 |
| PSOE | 26,5% | 26,2% | −0,3 |
| Vox | 18,1% | 18,8% | +0,7 |
| Sumar / Frente Amplio | 5,3% | 4,9% | −0,4 |
| PP + Vox | 51,5% | 51,4% | −0,1 |
Iturria: SocioMétrica / El Español. Puntuen arteko aldeak. Bi entregatan kontrastatu den ehunekoa duten hautagaitzak erakusten dira; ez da botoaren banaketa osoa.
Inkesten arteko aldaketek ez dute automatikoki aldaketak politika erabaki bati edo gertakari zehatz bati atxikitzeko aukera ematen.
205 Vox-ekin; 206 UPN gehitzen bada
Gehiengo absolutuak 176 diputatu behar ditu.
Irristatu guztiak ikusteko →| Taldea | 2026ko urriaren 4a | 2026ko urriaren 11 | Aldaketa |
|---|---|---|---|
| PP + Vox | 205 | 205 | 0 |
| PP + Vox + UPN | 206 | 206 | 0 |
| PSOE + Sumar + Podemos | 114 | 111 | −3 |
Etiketatutako gehikuntzak dira, ez gobernu akordioak. PSOE + Sumar + Podemos lerroak ez du Compromís ezta inbestidurarako posible diren beste laguntzarik barne hartzen. Hirurek alternatibako taldeak dira eta ez dira batzen.
Inkesta eguneratua eta fitxa teknikoa · Aurreko SocioMétrica