Inkestak hauteskunde orokorretan: Ceutatik ondoren, PSOE-k 3 eta 8 eserleku artean galtzen ditu eta PP eta Vox indartsuak 204 lortzen dituzte, Sigma Dos-en arabera.

Comparazioa uztailean aurreko Sigma Dosarekin uzten du PSOE 101 diputatu, orduko 104-109en aurrean, bitartean PP 143ra iristen da eta Vox 61era, biak aurreko tarte maximoetan. PP eta Vox 204 eserleku batuko lirateke eta PSOE-Sumarren Gobernua 111ra murriztuko litzateke.

4 minutuak

WhatsApp Image 2026 08 27 at 18.48.00 (1)

WhatsApp Image 2026 08 27 at 18.48.00 (1)

Gehitu DEMOCRAT Google-n

Galdetu FRENi

Argitaratu

Azken eguneratzea

4 minutuak

Gehien irakurrita

El Mundo-k gaur argitaratutako barometroaren arabera, Sigma Dos-ek egina, Ceutako krisia Gobernua sostengatzen duen espazioaren gainbehera gehiagorekin bat dator eta PP-Vox blokeak indartzen du seriean. Sigma Dos-en aurreko inkesta uztailaren 6tik 20ra egin zen, uztailaren 30eko krisia baino lehen. Lurraldeko lan berria abuztuaren 20tik 26ra garatu zen, Ceutak jada aste batzuk politikan agenda zentralaren inguruan zegoela.

Hori ez da ondorioztatzeko aukera ematen, Ceutak bakarrik eragindako aldaketak direla, izan ere, aldi horretan beste gertakari politiko batzuk gertatu dira. Baina bai hauteskundeetan zer gertatu den behatzeko aukera ematen du bi irudiak inkestagile berberaren artean.

Ceutaren aurreko eta ondorengoak: PP +0,3, PSOE -0,7, Vox +0,6 eta Sumar -0,8

Negatiboena Sumar-i dagokio. Uztailaren 7,4%-tik abuztuaren 6,6%-ra igarotzen da, zortzi hamarren galera. PSOE-k ere nabarmen atzera egiten du. %26,1etik %25,4ra jaitsi da, hilabete batean zazpi hamarren, eta Sigma Dos-en egungo serieko datu okerrena lortu du.

Norabide kontrakoan, Vox sei hamarren igotzen da, %17,3-tik %17,9-ra. PP-k moderatuki aurrera egiten du, %32,8-tik %33,1-era, hiru hamarren. Podemos-ek ere bi hamarren galdu ditu eta %3-tik %2,8-ra igarotzen da. ([Electográfica][1])

Mugimenduaren banaketa garrantzitsua da: PP eta Vox aldi berean hazten dira, PSOE, Sumar eta Podemos hiruak atzera egiten dute.

Blokeen arteko aldea 2,6 puntu handitzen da hilabete batean

PP eta Vox-en batuketa uztailan %50,1-en zegoen. Orain %51-era iristen da.

Mugimendua are handiagoa da PSOE, Sumar eta Podemos-en osatutako blokean. Uztailan %36,5 ziren; abuztuan %34,8-ra geratzen dira.

Beraz, bi aldeen arteko distantzia 13,6 puntu pasatzen da Ceutaren aurretik 16,2-ra krisi aste batzuen ondoren. Aldea 2,6 puntu handitzen da hilabete bakar batean.

Sánchez 101 diputatuetara jaisten da

Galera sozialista estimazio parlamentarioan ere agertzen da. Uztailan, Sigma Dos-ek PSOE 104 eta 109 diputatuen artean kokatzen zuen. Orain 101 ematen dizkio.

Beraz, egungo emaitza aurreko tartearen beheko muturretik hiru eserleku beherago geratzen da eta goiko muturretik zortzi beherago.

PP-k kontrako bidea egiten du. Uztailan 138 eta 143 diputatuen artean mugitzen zen eta orain 143 lortzen ditu, tarte horretako maximoa.

Vox-ek ere bere aurreko estimazioaren goiko muturrera iristen da: 58-61-tik 61 diputaturaino igarotzen da.

Sumar 11-12-tik 10-era jaisten da eta Podemos-ek ordezkari bakarra mantentzen du.

Gobernua 115-121 diputatuen tarte batetik 111-ra igarotzen da

Parlamentuko itzulpenak berriro erakusten du hondatzea ez dela soilik PSOE-n zentratu. Uztailan, PSOE eta Sumar 115 eta 121 eserleku artean biltzeko gai ziren Sigma Dos-en tarteen arabera. Abuztuan, haien batura 111 da.

Podemos gehitzen bada, ezker estatala 112 ordezkari lortzen ditu soilik.

PP eta Vox, aldiz, 204 biltzen dituzte, uztailan 196-204 tarte baten aurrean.

Vox da eskuinean gehien hobetzen duena

PPk hauteskundeak irabaziko lituzke, baina hilean gehien mugitzen den alderdia Vox da. Feijóok hiru hamarren irabazten ditu. Abascalek sei irabazten ditu.

Ondorioa da Voxek bere pisua are gehiago handitzen duela eskuinaren gehiengo posible batean. Bere 61 diputatuak 2023ko hauteskunde orokorretan lortutako 33 bikoizten dituzte ia.

PP, aldiz, 23J-an lortutako ehuneko bera lortzen du, %33,1, nahiz eta botoaren banaketa berri batek 137tik 143 diputatura igarotzea ahalbidetu.

PSOE 6,3 puntu eta 20 diputatu galtzen ditu 23J-tik

Azken hauteskundeekin alderatuta, abuztuko mugitzea legealdian pilatutako hondatzearekin bereizteko aukera ematen du.

PSOEk 2023an %31,7 eta 121 diputatu lortu zituen. Sigma Dos-ek orain %25,4 eta 101ean kokatzen du. 6,3 puntu eta 20 eserleku gutxiago dira.

Voxek ia alderantzizko distantzia egiten du: %12,4-tik %17,9-ra igarotzen da, 5,5 puntu hobetuz, eta 33tik 61 diputatura, 28 gehiago.

PP eta Voxek 23J-tik 170 eserleku zuten elkarrekin. Orain 204 lortuko lituzkete, 34 gehiago.

Sumar eta Podemos 2023ko hautagaitzaren aurrean 20 eserleku galtzen dituzte

Beste aldaketa handia PSOEren ezkerrean gertatzen da.

Sumar 2023an Podemos barne hartuta lehiatu zen eta %12,3 eta 31 diputatu lortu zituen.

Sigma Dos orain bi formakuntza bereizten ditu: Sumarrek %6,6 eta 10 diputatu lortzen ditu, bitartean Podemos %2,8 eta bat lortzen du.

Elkarrekin %9,4 eta 11 ordezkari biltzen dituzte. 23J-ren aurrean, espazioak gutxi gorabehera 2,9 puntu eta 20 diputatu galtzen ditu.

Zer uzten du benetan "Ceutako efektuak" Sigma Dos-en

Sigma Dos-en alderaketa homogeneoak lau mugitze uzten ditu:

  • PP: +0,3 puntu.
  • PSOE: -0,7.
  • Vox: +0,6.
  • Sumar: -0,8.
  • Podemos: -0,2.

Blokeetan, PP eta Voxek bederatzi hamarren irabazten dituzte eta PSOE, Sumar eta Podemos 1,7 puntu galtzen dituzte. Distantzia 2,6 handitzen da.

Iturria: ElMundo/Sigma Dos (2026ko abuztuaren 31n argitaratua)

Horrela aldatzen da Sigma Dos-en inkesta Ceutako krisiaren ondoren

Sigma Dos-en aurreko inkestaren konparazioak PP eta Vox-en aurrerapena eta PSOE eta Sumar-en atzerapena erakusten du.

Eskuetan, popularrek beren aurreko tartearen goialdea lortzen dute eta sozialistak uztailean erregistratutako gutxienekoaren azpitik erortzen dira, Vox-en igoera argi batekin.

Partido Voto Escaños Vs. anterior Sigma Dos Vs. 23J
PP 33,1% 143 +0,3 puntu | 0 eta +5 eserleku artean 0,0 puntu | +6 eserleku
PSOE 25,4% 101 -0,7 puntu | -3 eta -8 eserleku artean -6,3 puntu | -20 eserleku
Vox 17,9% 61 +0,6 puntu | 0 eta +3 eserleku artean +5,5 puntu | +28 eserleku
Sumar 6,6% 10 -0,8 puntu | -1 eta -2 eserleku artean -5,7 puntu | -21 eserleku*

* 23J-n, Podemos Sumar-en hautagaitzan integratuta aurkeztu zen, 12,3% eta 31 eserleku lortuz.

Kaixo, Fren naiz. Nola laguntzen dizut?