Voxek jada %20a ukitzen du Urdaren ondoren: bost inkestek 67 eserleku ematen dizkiote batez beste, 23Jn baino bikoitza baino gehiago

Hamalgama eta Target Point-ek Abascal %20aren hamar-huneko baten barruan kokatzen dute. Demócrataren batez bestekoa %19,5era eta 67 diputatura iristen da, aurreko hauteskunde orokorretako %12,4aren eta 33en aldean. Igoera ezbeharra baino lehen zetorren: aurreko entregek jada ia 66 eserleku ematen zizkioten

fotonoticia 20261026222443 1920

fotonoticia 20261026222443 1920

Gehitu DEMOCRAT Google-n

Galdetu FRENi

Argitaratu

Azken eguneratzea

4 minutuak

Gehien irakurrita

Elecciones 29N · Encuestas

La media de las encuestas

Media a 2 de noviembre de 2026 · 16 institutos

  • PP30,6 %
  • PSOE27,3 %
  • Vox19,0 %
  • Frente Amplio6,4 %
  • Podemos2,6 %
  • ERC2,4 %
010203040ene 2024jul 2024ene 2025jul 2025ene 2026jul 2026

Media del último estudio de cada instituto en 30 días y su evolución semanal desde el 23J. Partidos con al menos un 2 %.

Todas las encuestas

Elecciones generales del 29 de noviembre · Demócrata

2023ko uztaileko hauteskunde orokorretan, Voxek gutxi gorabehera zortzi bototik bat eta 33 diputatu lortu zituen. 29N baino lau aste lehenago, azaroaren 1ean eta 2an argitaratutako bost inkestek bost bototik batera hurbiltzen dute. SocioMétricaren %19,1eko estimazio baxuenak ere ehuneko puntu bat baino gutxiagora uzten du %20tik. Goreneko biek, Hamalgama Métricak eta Target Point-ek, hamarren batean gelditzen dira: %19,9.

Bat-etortzea bereziki estua da botoan: zortzi hamarren eskas bakarrik bereizten dituzte bost institutuak. Eserlekuetan, tarte handiagoa dago. SocioMétricak 64 ematen dizkio Santiago Abascali; Hamalgamak, 70; eta Target Point-ek 72ra iristen den tarte bat irekitzen du. Demócrataren batez bestekoa %19,5ean eta 67,2 diputatutan geratzen da. 23Jko emaitza bikoizteko, Voxek 66 beharko lituzke.

Vox 29Naren aurrean: zer ematen zion inkesta bakoitzak eta zer ematen dion orain
Inkesta-egilea Aurreko botoa → oraingoa Aldaketa Aurreko eserlekuak → oraingoak
Hamalgama · Vozpópuli 19,6% → 19,9% +0,3 puntu 68 → 70
Target Point · El Debate 18,7% → 19,9% +1,2 puntu 64–66 → 68–72
NC Report · La Razón 19,0% → 19,3% +0,3 puntu 64–66 → 66–68
Sigma Dos · El Mundo 19,9% → 19,3% −0,6 puntu 68 → 65¹
SocioMétrica · El Español 18,6% → 19,1% +0,5 puntu 63 → 64
Bostenen batez bestekoa 19,2% → 19,5% +0,3 puntu 65,8 → 67,2
Iturria: Demócrataren kalkulua, institutu bakoitzak 2026ko azaroaren 1ean eta 2an argitaratutako emateekin eta haien aurreko inkestekin. Hauteskunde erreferentzia: Voxek %12,4 eta 33 eserleku lortu zituen 23Jn. Etxe bakoitzak %20 pisatzen du. NC Report eta Target Point-en kasuan, tartearen erdiko puntua erabiltzen da. ¹ Sigma Dos-en argitaratutako agertokirik probableena hartzen da; tarte berria 63 eta 69 diputatukoa da. Konparazio-datak institutuaren arabera aldatzen dira.

33tik 67 diputatutara: Voxen jauzi handia Urda baino lehen gertatu zen jada

Hautesleen kaxekin eta aurreko inkestekin egindako konparazioak bi istorio desberdin kontatzen ditu. 23Jren aldean, Voxek botoaren ehuneko zazpi puntu inguru eta 34 diputatu irabazten ditu batez bestean. Etxe berber horien aurreko emateen aldean, %19,2tik %19,5era eta 65,8tik 67,2 eserlekutara igarotzen da.

Hau da, gaur Vox bere 2023ko emaitzatik bereizten duten 34 diputatutik ia 33 dagoeneko ageri ziren aurreko estimazioetan. Orain aldatzen dena da batez bestekoak 66ren langa gainditzen duela. Azkeneko aurrerapena badago, baina bere indar parlamentarioaren bikoizketa asteak zeramatzan Abascalen eskura.

Hamalgamak 68 diputatu ematen zizkion jada urriaren 11n, eta orain 70 egozten dizkio. Target Point-ek 64–66ko tarte batetik igarotzen da, urriaren agertokian ezkerreko zerrendak bereizita zeudela, 68–72ko beste batera. Botoan aurrerapen handiena erregistratzen duen etxea da: %18,7tik %19,9ra. Bere bi argitalpenen artean hiru aste igaro dira.

Istripuaren ondorengo guztizko bi inkestek ez datoz bat igoerari buruz

«Urda efektu» uniforme batez hitz egiteko aukerarik ez dagoela erakusten duen frogarik onena datetan dago. Target Point-ek urriaren 28ko 18:00etan hasi zituen bere elkarrizketak, istripua jada gertatuta zegoela. Sigma Dos-ek 29an eta 30ean elkarrizketatu zuen. Bi inkestek tragediaren ondorengo erantzunak soilik jasotzen dituzte, eta biek Vox %20 inguruan kokatzen dute. Hala ere, aurkako mugimenduak erregistratzen dituzte.

Target Point-en Voxek gora egiten duen bitartean, Sigma Dos-en %19,9tik %19,3ra jaisten da. 68tik 65 diputatura ere atzera egiten du El Mundok litekeena jotzen duen agertokian, 63–69ko tarte baten barruan. Beheranzko inkesta horretan ere, Abascalek 2023an baino 32 eserleku gehiago lortuko lituzke.

Beste azterketek ez dute uzten istripuaren ondorengo aldia isolatzen. NC Report-ek urriaren 26tik 29ra elkarrizketatu zuen; Hamalgamak urriaren 28an bertan amaitu zuen bere landa-lana; eta SocioMétrica-k irailetik erantzunak metatzen dituen jarraipen bat erabiltzen du. Metodologia-desberdintasun horiei eusten dien datua babes-maila da: bost etxeetako inork ez du Vox jada %19tik behera kokatzen.

Zergatik den garrantzitsua Feijóorentzat: Voxek eskuineko hiru eserlekutik bat ekarriko luke

2023an, Voxek PPrekin batutako 170 diputatutik 33 ekarri zituen: gutxi gorabehera bostetik bat. Gaur egungo batezbestekoan eskuineari egozten zaizkion 204etatik 67 ekarriko lituzke, UPN kontuan hartuta institutuak blokearen barruan sartzen duenean. Horrela, bere pisua hirutik batera hurbiltzen da.

Feijóorentzat, aldea politikoa da, ez aritmetikoa soilik. Bost inkestek PP lehen postuan mantentzen dute, baina inork ez du bere kabuz 176 diputatuetara hurbiltzen. Eta gehiengo horren mende egongo litzatekeen alderdiak, estimazio horien arabera, 23Jn hautatutako Kongresuan zuen ordezkaritzaren bikoitza inguru izango luke

Bi azterlanek hazkunde horren jatorriari buruzko pista bat ematen dute. Hamalgamak kalkulatzen du 2023an PPri botoa eman zioten pertsonen %13,5ek orain Vox hautatuko lukeela; Target Point-ek kopuru hori %17,5era igotzen du. Gainera, biek leialtasun handia egozten diote Abascali bere boto-emaileen artean: %92,3 Hamalgaman eta %88,1 Target Point-en. 2023ko botoarekin egindako konparazioak dira: ez dute esan nahi hautesle horiek istripuaren ondoren alderdiz aldatu dutenik.

Kontsultatu Demócrataren inkesten batez besteko orokorra eta Voxen bilakaera 23Jtik⁠