El PP guanyaria les eleccions generals amb el 29,7% dels vots, seguit del PSOE, amb el 27,3%, i de Vox, amb el 18,6%, segons l’enquesta de Sondaxe publicada per La Voz de Galicia. El treball de camp, realitzat del 2 al 4 de novembre, situa el Front Amplio en el 7,1%.
Els populars i els socialistes milloren lleugerament respecte a l’anterior lliurament, mentre Vox retrocedeix. Tot i això, el canvi més visible apareix en les preferències presidencials: Alberto Núñez Feijóo supera Pedro Sánchez i amplia el seu avantatge quan es pregunta qui creuen els ciutadans que governarà després de les eleccions.
Els resultats de Sondaxe: PP i Vox sumen el 48,3%
El PP aventatja el PSOE en 2,4 punts. La suma de populars i Vox arriba al 48,3% dels vots, mentre que PSOE i Front Amplio apleguen el 34,4%. Són sumes d’estimacions de vot: no equivalen per si soles a una majoria d’escons.
Entre les altres candidatures pels resultats de les quals detalla la informació publicada, ERC obté el 2,9%; Adelante Andalucía, el 2,3%; el BNG, el 0,9%, i el PNV, el 0,7%.
El Front Amplio registra una dificultat afegida: només el 37,2% de qui va votar a Sumar el 2023 escolliria ara la candidatura encapçalada per Ada Colau. Al PNV, la fidelitat de vot se situa en el 40%.
| Candidatura | Vot |
|---|---|
| PP | 29,7% |
| PSOE | 27,3% |
| Vox | 18,6% |
| Front Ampli | 7,1% |
| ERC | 2,9% |
| Adelante Andalucía | 2,3% |
| BNG | 0,9% |
| PNV | 0,7% |
Font: Sondaxe per a La Voz de Galicia. Camp: 2–4 de novembre de 2026. Mostra: 1.200 entrevistes. Es mostren les candidatures amb percentatge detallat en el text publicat; no és un llistat complet ni suma el 100%. No s’inclou una projecció d’escons.
Davant l’anterior Sondaxe: el PP guanya mig punt, el PSOE quatre dècimes i Vox perd sis
L’enquesta anterior, amb entrevistes del 26 al 28 d’octubre i publicada l’1 de novembre, atorgava al PP el 29,2%, al PSOE el 26,9% i a Vox el 19,2%. El Front Ampli figurava amb el 7,2%.
L’actualització suposa un increment d’0,5 punts per als populars i de 0,4 per als socialistes. Vox perd 0,6 punts i Front Ampli, una dècima. La distància entre PP i PSOE pràcticament es manté.
També es manté gairebé estable la suma de PP i Vox, que passa del 48,4% al 48,3%. La millora del PP coincideix amb un retrocés de Vox, tot i que aquesta comparació no permet demostrar un transvasament directe entre tots dos partits.
El primer treball de camp va acabar el dia de l’accident d’Urda i el segon es va realitzar després. Aquesta seqüència permet comparar dos moments, però no atribuir automàticament cada variació al sinistre.
| Partit | Anterior | Actual | Canvi |
|---|---|---|---|
| PP | 29,2% | 29,7% | +0,5 |
| PSOE | 26,9% | 27,3% | +0,4 |
| Vox | 19,2% | 18,6% | −0,6 |
| Front Ampli | 7,2% | 7,1% | −0,1 |
| PP + Vox | 48,4% | 48,3% | −0,1 |
Variacions en punts percentuals. Anterior: camp del 26 al 28 d’octubre, publicada l’1 de novembre. Actual: camp del 2 al 4 de novembre, publicada el 8. Fonts: La Voz de Galicia i registre d’enquestes d’Onda Cero. Les sumes no són projeccions d’escons.
Comparació amb el 23J: Vox creix mentre PP i PSOE queden per sota
En comparació amb les eleccions generals de 2023, el PP perd al voltant de 3,4 punts i el PSOE, 4,4. Vox guanya 6,2 punts respecte al 12,4% obtingut llavors.
El Front Ampli se situa 5,2 punts per sota del resultat de Sumar al 23J. La comparació requereix una precisió: es tracta de candidatures de composició diferent, de manera que aquesta distància no representa per si sola l’evolució de tot l’electorat situat a l’esquerra del PSOE.
ERC millora aproximadament un punt; el BNG, tres dècimes, i el PNV retrocedeix quatre dècimes.
| Candidatura | 23J | Sondaxe | Canvi |
|---|---|---|---|
| PP | 33,1% | 29,7% | −3,4 |
| PSOE | 31,7% | 27,3% | −4,4 |
| Vox | 12,4% | 18,6% | +6,2 |
| Fronat Amplio / Sumar | 12,3% | 7,1% | −5,2 |
| ERC | 1,9% | 2,9% | +1,0 |
| BNG | 0,6% | 0,9% | +0,3 |
| PNV | 1,1% | 0,7% | −0,4 |
Percentatges arrodonits a una dècima i diferències calculades sobre aquestes xifres, en punts percentuals. La fila Frente Amplio / Sumar compara candidatures de composició diferent. Fonts: resultats del 23J i enquesta de Sondaxe publicada per La Voz de Galicia l’8 de novembre de 2026.
Feijóo avança Sánchez com a president preferit
El 31,6% de les persones enquestades prefereix Feijóo per presidir el Govern, enfront del 30,5% que tria Sánchez. En l’enquesta anterior, el socialista encapçalava aquesta pregunta amb el 31,7%, mentre que el popular obtenia el 28,5%.
Feijóo guanya 3,1 punts i Sánchez perd 1,2. La diferència entre tots dos canvia en 4,3 punts: de l’avantatge socialista de 3,2 a l’avantatge popular d’1,1. És un canvi de posició en l’estimació, no una prova suficient que existeixi un avantatge estadísticament concloent.
El líder del PP és el preferit pel 83,5% dels seus votants del 2023 i pel 50,4% de les persones que van triar Vox. També el tria el 10% dels antics electors del PSOE. Preferir Feijóo com a president no significa necessàriament tenir intenció de votar el PP.
Gairebé la meitat creu que Feijóo governarà, però només un terç el prefereix
L’expectativa de qui arribarà a la Moncloa ofereix una distància molt més gran. El 49,8% creu que Feijóo serà president, enfront del 28,7% que espera la continuïtat de Sánchez: una diferència de 21,1 punts.
En l’edició anterior, aquests percentatges eren del 45,8% i del 32%. Feijóo guanya quatre punts en expectativa de presidència i Sánchez en perd 3,3.
Inclús entre qui van votar el PSOE el 2023, el 31,7% creu que Feijóo arribarà al Govern, tot i que el 59% confia en la reelecció de Sánchez. Entre els nous electors, el 58,7% espera una presidència del líder popular i el 23,9%, del socialista.
La distinció és fonamental: el 49,8% expressa una expectativa de les persones enquestades, no una probabilitat estadística de victòria ni el percentatge que votaria el PP.
Sánchez perd suports com a president preferit entre votants d’ERC i Bildu
Sánchez conserva el suport majoritari com a president preferit entre antics votants de Sumar i de diverses formacions nacionalistes, però registra davallades rellevants.
Entre els electors d’ERC, aquest suport baixa gairebé 18 punts, fins al 57%. Entre els d’EH Bildu passa del 90% al 71,4%, una caiguda de 18,6 punts. Aquestes dades descriuen preferències personals, no decisions d’investidura dels partits.
Feijóo també millora una dècima la seva valoració, fins al 4,1 sobre deu. Sánchez baixa del 3,8 al 3,6 i Abascal es manté en el 3,5. Cap dels tres no assoleix l’aprovat.