Enquesta eleccions generals: el PSOE aguanta després d’Urda i Vox guanya quatre escons, segons Celeste-Tel

El PP i UPN retrocedeixen deu diputats respecte a setembre, Vox guanya quatre i el PSOE manté els seus 101. L’enquesta difosa per Onda Cero es publica després del tràgic accident a Urda

fotonoticia 20261105181439 1920

fotonoticia 20261105181439 1920

Afegeix DEMÓCRATA a Google

Pregunta a FREN

Publicat

Última actualització

3 minuts

Més llegides

Elecciones 29N · Encuestas

La media de las encuestas

Media a 6 de noviembre de 2026 · 13 institutos

  • PP30,9 %
  • PSOE26,2 %
  • Vox19,5 %
  • Frente Amplio6,6 %
  • ERC2,5 %
  • SALF2,3 %
  • Podemos2,2 %
01020304050ene 2024jul 2024ene 2025jul 2025ene 2026jul 2026

Media del último estudio de cada instituto en 30 días y su evolución semanal desde el 23J. Partidos con al menos un 2 %.

Todas las encuestas

Elecciones generales del 29 de noviembre · Demócrata

La majoria de la dreta continua per sobre dels 200 escons, però es redueix respecte a l’anterior Celeste-Tel de setembre. La enquesta difosa per Onda Cero el 6 de novembre atribueix 204 diputats al conjunt del PP, Vox i la candidatura navarresa de UPN amb els populars: sis menys que els 210 que reunien aquestes forces en la referència anterior.

El PP continua primer, amb el 31,4% del vot i 136 representants, als quals s’hi afegeixen dos de UPN-PP. El PSOE conserva 101 escons i puja del 25,4% al 25,7%, mentre Vox avança del 17,8% al 19,2% i passa de 62 a 66 diputats. La comparació dibuixa una majoria conservadora menor i un repartiment intern més favorable a Santiago Abascal.

El PP i UPN passen de 148 a 138 diputats

La caiguda del PP és de onze escons si es comparen exclusivament les files publicades sota les seves sigles: de 147 al setembre a 136 al novembre. El seu percentatge retrocedeix 2,5 punts, del 33,9% fins al 31,4%.

Tanmateix, la comparació territorialment més consistent incorpora Navarra. Al setembre, el PP i UPN figuraven separats i sumaven 148 diputats; ara, el PP i la coalició navarresa reuneixen 138. El retrocés conjunt és de deu escons.

L’avantatge sobre el PSOE també s’estreny. En comparar només les xifres del PP, passa de 8,5 a 5,7 punts. Amb el 0,4% de la candidatura UPN-PP afegit, la diferència actual arriba a 6,1 punts. En representació, el PP aventatja els socialistes en 35 diputats, o en 37 en incorporar la coalició navarresa.

Vox guanya quatre escons i duplica el seu resultat del 23J

Vox compensa part del descens dels populars: els seus quatre diputats addicionals redueixen a sis la pèrdua del conjunt de la dreta. Els 204 escons resultants se situen 28 per sobre de la majoria absoluta. Sense comptar UPN-PP, la suma estricta de PP i Vox seria de 202.

La comparació amb 2023 mostra on es concentra el creixement parlamentari del bloc. PP i UPN van obtenir llavors 138 representants entre tots dos, exactament els mateixos que reuneixen ara les candidatures equivalents. Vox, en canvi, passa dels 33 del 23J als 66 d’aquesta estimació.

L’augment net del bloc, de 171 a 204, coincideix així amb els 33 diputats addicionals d’Abascal. Aquesta coincidència descriu el repartiment parlamentari; no identifica per si sola d’on provenen els seus votants.

El PSOE manté 101 i Frente Amplio millora la xifra de Sumar

El PSOE es manté vint diputats per sota dels 121 que va aconseguir a les últimes generals. Però davant del Celeste-Tel de setembre no perd representació i millora tres dècimes en l’estimació publicada. El retrocés respecte al 23J i l’evolució entre enquestes són comparacions diferents.

Un País en Comú obté el 6,2% i deu diputats, davant del 5,1% i sis que l’informe original de setembre atribuïa a Sumar sense Compromís. Són quatre representants més entre les etiquetes publicades, tot i que la reconfiguració de les candidatures impedeix interpretar-ho com una comparació entre coalicions idèntiques.

Podem baixa del 3,3% al 1,9% i de tres diputats a un. Compromís manté tres representants i Adelante Andalucía apareix amb altres tres. ERC guanya un, fins a vuit, i EH Bildu passa de sis a set. El PNV perd un escó i queda en quatre; Junts conserva sis, el BNG dos i Coalición Canaria un.

Què permet dir aquest Celeste-Tel sobre Urda

El nou sondeig es publica després de la tragèdia ferroviària, però la informació consultada no detalla les seves dates de treball de camp. Per tant, no permet comprovar quantes entrevistes es van fer després de l’accident ni atribuir a Urda una guany o una pèrdua concreta d’escons.

La referència anterior verificada va utilitzar 1.100 entrevistes telefòniques fetes del 16 al 21 de setembre. Entre tots dos estudis transcorre més d’un mes, durant el qual canvien la campanya i les candidatures. Amb aquestes dades, el balanç comprovable és que la dreta conserva una majoria àmplia, tot i que menor que al setembre, i el PSOE manté la seva representació.

Vegeu aquí tots els detalls de l’enquesta a Onda Cero

Celeste-Tel: què canvia entre setembre i novembre
Candidatura Setembre
Vot · Escons
Novembre
Vot · Escons
Canvi en punts Canvi en escons
PP 33,9% · 147 31,4% · 136 −2,5 −11
UPN / UPN-PP 0,2% · 1 0,4% · 2 +0,2 +1
PSOE 25,4% · 101 25,7% · 101 +0,3 0
Vox 17,8% · 62 19,2% · 66 +1,4 +4
Sumar / Front Amplio 5,1% · 6 6,2% · 10 +1,1 +4
Podemos 3,3% · 3 1,9% · 1 −1,4 −2
ERC 2,0% · 7 2,2% · 8 +0,2 +1
Junts 1,5% · 6 1,5% · 6 0 0
EH Bildu 1,4% · 6 1,4% · 7 0 +1
PNV 1,1% · 5 0,9% · 4 −0,2 −1
Compromís 1,3% · 3 1,2% · 3 −0,1 0
Adelante Andalucía No desglossat · 0* 1,2% · 3 — +3
BNG 0,8% · 2 0,8% · 2 0 0
Coalición Canaria 0,5% · 1 0,5% · 1 0 0
PP + UPN / UPN-PP 34,1% · 148 31,8% · 138 −2,3 −10
PP + Vox + UPN / UPN-PP 51,9% · 210 51,0% · 204 −0,9 −6
Total d’escons 350 350 — 0
Nota: Compromís figura separat en ambdós estudis. *Adelante Andalucía no tenia fila pròpia al setembre: el repartiment assignava els 350 diputats a les altres candidatures.